Ubytovanie

Veľká Británia ponúka širokú škálu ubytovacích možností od kempov až po luxusné apartmány.

Hlavné typy ubytovania vo Veľkej Británii sú:

 • Homestay - ubytovanie v hostiteľskej rodine, využíva sa najmä študentmi jazykových kurzov, ktorí majú k dispozícii vlastnú izbu a bytové zariadenie hostiteľskej rodiny, strava je formou polpenzie, rodiny sú vyberané jazykovými školami a vzdelávacími agentúrami
 • Share-accommodation - spoločné ubytovanie viacerých ľudí v jednom byte, kde má každý svoju vlastnú izbu, ale ostatné priestory bytu sú spoločné
 • Hostel/Backpacker - lacný a menej komfortný typ ubytovania využívaný prevažne mladými luďmi na krátkodobý pobyt, na jednej izbe je väčšinou viacero rozkladacích postelí
 • Hotel - drahší a komfortnejší ako hostel, v Anglicku je veľa hotelov všetkých kategórií
 • B&B (Bed & Breakfast) - ubytovanie, ktoré ponúka nocľah a raňajky v súkromnom dome, v Anglicku veľmi časté
 • Bedsit/Hall of Residence - miestnosť na spanie, zdieľaná kuchyňa a kúpeľňa (niekedy je aj súčasťou miestnosti), ak sa táto miestnosť nachádza v areáli univerzity, tak sa hovorí o takzvanom "hall of residence"

Ceny ubytovania sa môžu líšiť v závislosti od:

 • lokality
 • veľkosti ubytovania
 • vybavenia/zariadenia ubytovania
 • sezóny
 • dostupnosti

Turisticky najatraktívnejšie lokality ako Londýn, alebo juhovýchodné Anglicko ponúkajú aj najdrahšie ubytovanie. Pomerne lacnejšie bývanie nájdete na severe Anglicka, vo Walese, Škótsku, alebo v Severnom Írsku.

Ceny za ubytovanie sa spravidla riadia nasledujúcimi pravidlami:

 • čím dlhší pobyt, tým nižšia cena za týždeň pobytu
 • čím viac ľudí ubytovaných v jednom byte, tým nižšia cena pre jedného
 • čím väčšia vzdialenosť od centra mesta, tým nižšia cena nájmu
 • hotely/hostely majú inú cenu ubytovania počas a mimo turistickej sezóny
 • čím vyššia kvalita a komfort ubytovania, tým vyššia cena          

   

Poplatky za batožinu na zájazd

Cestujúci môže prepravovať jednu príručnú batožinu bezplatne. Príručná batožina, ktorá presahujú rozmery 20x30x50 cm /pripúšťa sa presahovanie v jednom rozmere o 10 cm/ sa považujú za cestovnú batožinu a podliehajú tarifnému poplatku. Cestujúci má právo vziať so sebou ako cestovnú batožinu: veci, ktoré vzhľadom na ich objem, úpravu, dĺžku alebo váhu možno rýchlo a bez ťažkostí naložiť do batožinového priestoru alebo na poličky pre batožiny vo vozidle.

Príručná batožina / max. 20 x 30 x 50 cm / sa prepravuje bezplatne do 5 kg.

Prvá batožina ( klasický kufor nie cestovná taška ) v úložnom priestore v autobuse sa prepravuje za poplatok 10,00 EUR / 10,00 GBP, ktorých rozmery nepresahujú 25 x 60 x 80 cm a 25 kg.

Nadrozmerná batožina ( klasický kufor nie cestovná taška ),  viac ako 25x60x80 cm alebo ťažšia ako 25 kg je spoplatnená sumou 15,00 EUR / 15,00 GBP.

Druhú a ďalšiu batožinu ( klasický kufor nie cestovná taška ), príjme dopravca na prepravu len za podmienok, ak v batožinovom priestore je dostatok voľného miesta na jej uloženie, po nástupe všetkých cestujúcich, za poplatok 15,00 EUR / 15,00 GBP.

Dopravca si vyhradzuje právo na  zmenu poplatkov za batožinu.

Preprava živých zvierat nie je dovolená.

Storno podmienky za kúpený zájazdový lístok

Poplatok za stornovanie zakúpeného zájazdového cestovného lístka: 

 • viac ako 24 hodín do odchodu z východzej zastávky 25 % storno poplatok, 
 • menej ako 24 hodín do odchodu z východzej zastávky  50% storno poplatok
 • menej ako 12 hodín pred odchodom autobusu z východzej zastávky 100% storno poplatok
 • menej ako 12 hodín pred odchodom autobusu z východzej zastávky nie je možné stornovať cestovný lístok
 • menej ako 12 hodín pred odchodom autobusu z východzej zastávky nie je povolená zmena cestovného lístka 

Cestovné lístky na zájazd

Cestovné lístky na zájazd je potrebné si vopred zakúpiť a to prostredníctvom  on-line predaja na našej internetovej stránke  www.interbus.sk alebo agentúr na Slovensku.

Cestovný lístok  na zájazd nie je prenosný na inú osobu.


Dôležité upozornenie pre cestujúcich

Ďalšie dôležité informácie:
- Prosím skontrolujte si podmienky vstupu do vybranej krajiny Vašu vízovú povinnosť, podmienky vstupu a maximálnu dĺžku pobytu v cieľovej krajine na web stránke Ministerstva zahraničných vecí SR – www.mzv.sk.

- Prepravca si vyhradzuje právo na zmenu / zrušenie spoja a odmietnutie prepravy akejkoľvek osoby, ktorá pri získaní zájazdového cestovného lístka porušila platné zákony, tarify, predpisy či nariadenia prepravcu.
- V prípade dodatočných otázok a požiadaviek (napr. zmena dátumu letu, dokúpenie batožiny) kontaktujte náš Zákaznícky servis alebo mimo našich otváracích hodín infolinku .
- Akékoľvek zmeny  zo strany dopravnej spoločnosti (napr. zmeny časov odchodov, presmerovanie , zrušenie spoja a pod.) budú cestujúcim na zájazd oznámené na kontaktnú e-mailovú adresu, uvedenú v objednávke.

Dôležité upozornenie pre cestujúcich: Pre deti mladšie ako 3 roky  odporúčame mať so sebou vhodné detské zadržiavacie zariadenia (detská sedačka, event. podsedák).

Zadržiavacie zariadenie nie je bežnou a povinnou súčasťou vybavenia autobusu.

Prosíme cestujúcich, aby pri nástupe do autobusu mali pripravený  k  nahliadnutiu platný cestovný doklad /občiansky preukaz ID alebo cestovný  pas/.

Spoločnosť INTERBUS - SK s.r.o. nezodpovedá za prípadné škody vzniknuté nedodržaním  povinností. V prípade zistenia akýchkoľvek nezrovnalostí je klient povinný obratom po obdržaní tohto e-mailu, telefonicky informovať Zákaznícky servis spoločnosti INTERBUS - SK s.r.o., inak INTERBUS - SK s.r.o. neručí za prípadné vzniknuté škody.

Pokyny pre cestujúcich na zájazd

Cestujte zo Slovenska cez Francúzsko do Veľkej Británie:

V prípade ak si cestujúci zakúpi  len cestovný lístok na zájazd, je potrebné sa preukázať s jedným z nižšie uvedených dokladov:

-  dokladom  totožnosti -  status

- pracovnou zmluvou

- v prípade návštevy je potrebné mať pozvanie overené notárom.

Ak cestujúci nesplní všetky podmienky a bude mu chýbať akýkoľvek zo spomenutých dokladov, nebude mu umožnený nástup do autobusu a nebudú mať nárok na vrátenie cestovného.

Cestujúci je povinný dodržiavať tieto preventívne opatrenia pri cestovaní :

Na palube autobusu je zakázané používať toaletu

Na palube autobusu je zakázané počas cesty podávať akékoľvek nápoje

Z bezpečnostných dôvodov je cestujúci povinný mať zakúpený cestovný lístok vopred, platba v hotovosti priamo u vodiča nebude možná.

UPOZORNENIE

V prípade, že cestujúci odmietne akceptovať, alebo nebude dodržiavať tieto opatrenia a pokyny vodiča autobusu, spoločnosť ma právo vylúčiť cestujúceho z prepravy bez nároku na vrátenie cestovného.

Lokality

Londýn

Londýn

Londýn je hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva. Je to tiež najväčšie mesto a metropolitná zóna v Európe. Leží na juhovýchode krajiny pri ústí rieky Temža. V súčasnosti je pre svoju polohu a politické podmienky najvýznamnejším finančným centrom na celom svete. Produkuje 17% HDP Spojeného kráľovstva. Londýn je spoločne s mestami New York, Tokio a Paríž označovaný ako jedno zo štyroch najdôležitejších miest sveta. Londýn je domovom mnohých inštitúcií s medzinárodnou pôsobnosťou, ako aj nadnárodných spoločností a organizácií. Nachádza sa v ňom veľa dôležitých inštitúcií a kultúrnych ustanovizní, vrátane celosvetovo známych divadiel, múzeí, koncertných siení, palácov a ďalších.

Dover

Dover

Dover je mesto a hlavný trajektový prístav v domovskom kraji Kent v juhovýchodnej Anglicku. Je obrátená na Francúzsko cez úzku oblasť Dover, najužšiu časť Lamanšského prielivu a leží juhovýchodne od Canterbury; východne od Kentovho mestského mestečka Maidstone; a severovýchodne pozdĺž pobrežia od Dungeness a Hastings. Mesto je správnym centrom okresu Dover a domovom prístavu Dover Calais cez prístav Dover. Okolité kriedové útesy sú známe ako Biele útesy Doveru.

Leicester

Leicester

Liecester je najväčším mestom a samostatnou správnou jednotkou v anglickom regióne East Midlands. Je tradične hlavným mestom grófstva Liecestershire. Liecester sa rozkladá na rieke Soar na okraji Anglického národného lesa.

V roku 2004 malo samotné mesto približne 285 100 obyvateľov a spolu s predmestím 441 213. Podľa počtu obyvateľov je Liecester 10. najľudnatejším mestom Anglicka a 13. Veľkej Británie. Spádová oblasť Liecestera zahŕňa niektoré mestá ako napríklad Oadby, Wigston, Braunstone Town, Birstall, Glenfield, Blaby, Thumaston, Syston a Liecester Forest East. Väčšina týchto oblastí je integrovaná do mesta ako jeho predmestie.

Derby

Derby

Derby je mesto v anglickom regióne East Midlands. V roku 2007 malo cca 236 000 obyvateľov.

Bolo založené bolo v 9. storočí, po roku 1719 sa tu priemyselne vyrábal hodváb, od roku 1750 porcelán. V meste je rozvinutý priemysel automobilový, letecký, chemický, zlievárenský, textilný a výroba porcelánu. 

História mesta je spojená s vládou Rimanov, Sasov i Vikingov. Rímsky tábor Derventio sa pravdepodobne nachádzal u Little Chesteru, kde je teraz futbalové ihrisko. Neskôr sa stal jedným z piatich distriktov (opevnených miest) Danelawu.

Obľúbená verzia pôvodu názvu uvádza, že meno pochádza z dánskeho a keltského výrazu Djúra-bý, zaznamenaného v anglosaských prameňoch ako Deoraby (jelenia dedina). Iná verzia ale uvádza, že názov mesta je odvodený z pôvodného rímskeho pomenovania Derventio. Na niektorých starých mapách (napríklad Speedova mapa z roku 1610) je ale tiež uvádzané pomenovania Darby alebo Darbye. Derby je jedno z niekoľkých anglických miest, ktorých názov má pôvod z dôb Vikingov (ďalším je napríklad York z vikingského Jórvík). Derby nedávno oslávilo 2000. výročie založenia.

Nové archeologické objavy (2004) potvrdili, že Vikingovia a Anglosasi zrejme existovali vedľa seba, na dvoch územných jednotkách oddelených vodou. Anglosaská kronika (cca 900) uvádza, že Derby je rozdelené vodou. Tieto oblasti boli známe ako Northworthy a Deoraby a nachádzali sa na severnej časti Derby. 

Sheffield

Sheffield

Sheffield je mesto a metropolitný okres v South Yorkshire na severe Anglicka. Jeho názov je odvodený od mena rieky Sheaf, na ktorej brehoch sa rozkladá. Počet obyvateľov mesta v roku 2004 bol 516 000 a Sheffield je tak jedným z ôsmich najväčších anglických miest po Londýne.

Mesto je známe produkciou kvalitnej ušľachtilej ocele. Veľký nárast počtu obyvateľov sa prejavil na začiatku priemyselnej revolúcie. Sheffield získal status mesta v roku 1893 a odvtedy je jeho oficiálny názov City of Sheffield. Medzinárodná konkurencia spôsobila v 70. a 80. rokoch 20. storočia pokles priemyselnej výroby, ktorý mal významný vplyv na životnú úroveň obyvateľov mesta. V poslednom čase sa mesto zotavuje a stáva sa zoň športové a technologické centrum. 

Bradford

Bradford

Bradford je mesto v grófstve West Yorkshire a centrum metropolitného dištriktu City of Bradford . Mesto má 293 717 obyvateľov a celý dištrikt 485 000 obyvateľov. Spolu s predmestiami to je v poradí 11. najväčší obvod Anglicka

Na rozdiel od iných veľkých miest neleží v blízkosti väčšej rieky. Brod, po ktorom mesto získalo meno (Broad Ford), viedol cez potok nazývaný Bradford Beck. Tento potok pramení v Peninských vŕškoch na západ od mesta a vtekajú do neho ďalšie malé prítoky – Horton Beck, Westbrook, Bowling Beck a Eastbrook. V mieste kde býval brod, neďaleko od Bradfordskej katedrály, potok mení svoj tok na sever a smeruje k rieke Aire. Potok preteká väčšinou mesta pod povrchom.

Údolie v ktorom sa nachádza mesto sa nazýva Bradfordale.

 Bradford bolo dlhú dobu centrom spracovania vlny oblasti Západného Riddingu. Bol jednym z miest ktorých rozvoj výrazne ovplyvnila priemyselná revolúcia. Textilný priemysel v meste existoval už v 13. stolročí, ale svetoznámym sa stal až v 19. storočí. Vlna bola dovážaná vo veľkom množstve, najmä na výrobu odevov z česanej priadze na ktorú bol Bradford špecializovaný. 

Ubytovanie

Veľká Británia ponúka širokú škálu ubytovacích možností od kempov až po luxusné apartmány.

Hlavné typy ubytovania vo Veľkej Británii sú:

 • Homestay - ubytovanie v hostiteľskej rodine, využíva sa najmä študentmi jazykových kurzov, ktorí majú k dispozícii vlastnú izbu a bytové zariadenie hostiteľskej rodiny, strava je formou polpenzie, rodiny sú vyberané jazykovými školami a vzdelávacími agentúrami
 • Share-accommodation - spoločné ubytovanie viacerých ľudí v jednom byte, kde má každý svoju vlastnú izbu, ale ostatné priestory bytu sú spoločné
 • Hostel/Backpacker - lacný a menej komfortný typ ubytovania využívaný prevažne mladými luďmi na krátkodobý pobyt, na jednej izbe je väčšinou viacero rozkladacích postelí
 • Hotel - drahší a komfortnejší ako hostel, v Anglicku je veľa hotelov všetkých kategórií
 • B&B (Bed & Breakfast) - ubytovanie, ktoré ponúka nocľah a raňajky v súkromnom dome, v Anglicku veľmi časté
 • Bedsit/Hall of Residence - miestnosť na spanie, zdieľaná kuchyňa a kúpeľňa (niekedy je aj súčasťou miestnosti), ak sa táto miestnosť nachádza v areáli univerzity, tak sa hovorí o takzvanom "hall of residence"

Ceny ubytovania sa môžu líšiť v závislosti od:

 • lokality
 • veľkosti ubytovania
 • vybavenia/zariadenia ubytovania
 • sezóny
 • dostupnosti

Turisticky najatraktívnejšie lokality ako Londýn, alebo juhovýchodné Anglicko ponúkajú aj najdrahšie ubytovanie. Pomerne lacnejšie bývanie nájdete na severe Anglicka, vo Walese, Škótsku, alebo v Severnom Írsku.

Ceny za ubytovanie sa spravidla riadia nasledujúcimi pravidlami:

 • čím dlhší pobyt, tým nižšia cena za týždeň pobytu
 • čím viac ľudí ubytovaných v jednom byte, tým nižšia cena pre jedného
 • čím väčšia vzdialenosť od centra mesta, tým nižšia cena nájmu
 • hotely/hostely majú inú cenu ubytovania počas a mimo turistickej sezóny
 • čím vyššia kvalita a komfort ubytovania, tým vyššia cena          

   

Poplatky za batožinu na zájazd

Cestujúci môže prepravovať jednu príručnú batožinu bezplatne. Príručná batožina, ktorá presahujú rozmery 20x30x50 cm /pripúšťa sa presahovanie v jednom rozmere o 10 cm/ sa považujú za cestovnú batožinu a podliehajú tarifnému poplatku. Cestujúci má právo vziať so sebou ako cestovnú batožinu: veci, ktoré vzhľadom na ich objem, úpravu, dĺžku alebo váhu možno rýchlo a bez ťažkostí naložiť do batožinového priestoru alebo na poličky pre batožiny vo vozidle.

Príručná batožina / max. 20 x 30 x 50 cm / sa prepravuje bezplatne do 5 kg.

Prvá batožina ( klasický kufor nie cestovná taška ) v úložnom priestore v autobuse sa prepravuje za poplatok 10,00 EUR / 10,00 GBP, ktorých rozmery nepresahujú 25 x 60 x 80 cm a 25 kg.

Nadrozmerná batožina ( klasický kufor nie cestovná taška ),  viac ako 25x60x80 cm alebo ťažšia ako 25 kg je spoplatnená sumou 15,00 EUR / 15,00 GBP.

Druhú a ďalšiu batožinu ( klasický kufor nie cestovná taška ), príjme dopravca na prepravu len za podmienok, ak v batožinovom priestore je dostatok voľného miesta na jej uloženie, po nástupe všetkých cestujúcich, za poplatok 15,00 EUR / 15,00 GBP.

Dopravca si vyhradzuje právo na  zmenu poplatkov za batožinu.

Preprava živých zvierat nie je dovolená.

Storno podmienky za kúpený zájazdový lístok

Poplatok za stornovanie zakúpeného zájazdového cestovného lístka: 

 • viac ako 24 hodín do odchodu z východzej zastávky 25 % storno poplatok, 
 • menej ako 24 hodín do odchodu z východzej zastávky  50% storno poplatok
 • menej ako 12 hodín pred odchodom autobusu z východzej zastávky 100% storno poplatok
 • menej ako 12 hodín pred odchodom autobusu z východzej zastávky nie je možné stornovať cestovný lístok
 • menej ako 12 hodín pred odchodom autobusu z východzej zastávky nie je povolená zmena cestovného lístka 

Cestovné lístky na zájazd

Cestovné lístky na zájazd je potrebné si vopred zakúpiť a to prostredníctvom  on-line predaja na našej internetovej stránke  www.interbus.sk alebo agentúr na Slovensku.

Cestovný lístok  na zájazd nie je prenosný na inú osobu.


Dôležité upozornenie pre cestujúcich

Ďalšie dôležité informácie:
- Prosím skontrolujte si podmienky vstupu do vybranej krajiny Vašu vízovú povinnosť, podmienky vstupu a maximálnu dĺžku pobytu v cieľovej krajine na web stránke Ministerstva zahraničných vecí SR – www.mzv.sk.

- Prepravca si vyhradzuje právo na zmenu / zrušenie spoja a odmietnutie prepravy akejkoľvek osoby, ktorá pri získaní zájazdového cestovného lístka porušila platné zákony, tarify, predpisy či nariadenia prepravcu.
- V prípade dodatočných otázok a požiadaviek (napr. zmena dátumu letu, dokúpenie batožiny) kontaktujte náš Zákaznícky servis alebo mimo našich otváracích hodín infolinku .
- Akékoľvek zmeny  zo strany dopravnej spoločnosti (napr. zmeny časov odchodov, presmerovanie , zrušenie spoja a pod.) budú cestujúcim na zájazd oznámené na kontaktnú e-mailovú adresu, uvedenú v objednávke.

Dôležité upozornenie pre cestujúcich: Pre deti mladšie ako 3 roky  odporúčame mať so sebou vhodné detské zadržiavacie zariadenia (detská sedačka, event. podsedák).

Zadržiavacie zariadenie nie je bežnou a povinnou súčasťou vybavenia autobusu.

Prosíme cestujúcich, aby pri nástupe do autobusu mali pripravený  k  nahliadnutiu platný cestovný doklad /občiansky preukaz ID alebo cestovný  pas/.

Spoločnosť INTERBUS - SK s.r.o. nezodpovedá za prípadné škody vzniknuté nedodržaním  povinností. V prípade zistenia akýchkoľvek nezrovnalostí je klient povinný obratom po obdržaní tohto e-mailu, telefonicky informovať Zákaznícky servis spoločnosti INTERBUS - SK s.r.o., inak INTERBUS - SK s.r.o. neručí za prípadné vzniknuté škody.

Pokyny pre cestujúcich na zájazd

Cestujte zo Slovenska cez Francúzsko do Veľkej Británie:

V prípade ak si cestujúci zakúpi  len cestovný lístok na zájazd, je potrebné sa preukázať s jedným z nižšie uvedených dokladov:

-  dokladom  totožnosti -  status

- pracovnou zmluvou

- v prípade návštevy je potrebné mať pozvanie overené notárom.

Ak cestujúci nesplní všetky podmienky a bude mu chýbať akýkoľvek zo spomenutých dokladov, nebude mu umožnený nástup do autobusu a nebudú mať nárok na vrátenie cestovného.

Cestujúci je povinný dodržiavať tieto preventívne opatrenia pri cestovaní :

Na palube autobusu je zakázané používať toaletu

Na palube autobusu je zakázané počas cesty podávať akékoľvek nápoje

Z bezpečnostných dôvodov je cestujúci povinný mať zakúpený cestovný lístok vopred, platba v hotovosti priamo u vodiča nebude možná.

UPOZORNENIE

V prípade, že cestujúci odmietne akceptovať, alebo nebude dodržiavať tieto opatrenia a pokyny vodiča autobusu, spoločnosť ma právo vylúčiť cestujúceho z prepravy bez nároku na vrátenie cestovného.